top of page
  • תמונת הסופר/תרפואת הרמב"ם שירלי יוסף

הדרך הטבעית להיות קשובים לקשב 10 המלצות לטיפולים טבעיים לקשב וריכוז

עודכן: 14 בספט׳ 2023


כמות האנשים וכמובן גם הילדים שסובלים מקשב וריכוז גדלה בכל שנה

ואיתם גם הידע והמודעות לעולם הבריאות הטבעית והפתרונות שייש לנו בטבע אני שמחה להביא בפניכם 10 פתרונות טבעיים להגברת הקשב והריכוז, לצד הטיפ שהוא נר לרגליי- "יהיו מזונותיך תרופותיך"

1. שדרגו את התזונה שלכם

בוקר בריא מתחיל בפרי - ארוחת בוקר פירות - שייק, סלט פירות, פירות שלמים או חתוכים ניתן לשלב גרנולה טבעית, אגוזים ושקדים שמאזנים את רמות הסוכר, ומשפרים קשב וריכוז. לילדים מומלץ להתחיל את הבוקר לפני בית הספר או הגן עם פרי ואת ארוחת הבוקר לשלב לחם מזין ובריא חיטה מלאה, שיפון או כוסמין מחמצת לסרטון על איזה לחם לבחור בסופר ניתן ללחוץ כאן ממרח בריא - חמאת קוקוס, חמאת שקדים, טחינה, אבוקדו, פסטו, חומוס ועוד... רצוי להוסיף ירקות, אני שמה לילדיי ירקות שלמים כדי לשמור על הוויטמינים והמינרלים, ההמלצה שלי אליכם היא לחתוך את הירקות בצורה שהילדים אוהבים (יותר חשוב שיאכלו ירקות מאשר נאבד חלק מהוויטמינים) ארוחת צהריים / ערב- דגנים מלאים כדוגמת: שיבולת שועל, שעורה, גריסים, שיפון, קינואה, כוסמת, טפיוקה, אמרנט, דוחן. מתכון לדייסת שיבולת שועל שלי תמצאו בלחיצה כאן, מתכון לחביתה משודרגת שמכילה גם שיבולת שועל בלחיצה כאן אפשר להחליף את השיבולת שועל בקינואה או כוסמת מבושלת. קטניות - מכל הסוגים ומומלץ מאוד להנביט כדי להקל על העיכול ולקבל פי 500 יותר ויטמינים. לפרטים על יתרונות ההנבטה, ואיך להנביט בקלות ניתן למצוא בלחיצה כאן

שמנים בריאים - זית קוקוס ואבוקדו ומזונות שומניים - טחינה, אבוקדו, דגים (בעיקר הקטנים: כדוגמת סרדינים וסלמון) זרעי צ'יה, זרעי פשתן המוח שלנו מכיל הרבה מאוד שומן, והשומן חיוני להתפתחות המוח, המון פעמים ממליצה למטופליי לקחת תוסף תזונה של אומגה 3, המומלץ ביותר ממרווה מרושתת. ירקות - מכל הסוגים והמינים ובמיוחד הירקות הירוקים כדוגמת: נבטי חמנייה, קייל ברוקולי ועוד... הורידו את כמות הפחמימות ובעיקר הגלוטן בתזונה שלכם ושל ילדיכם. יש רגישות לגלוטן באוכלוסייה שייש הטוענים שמעל ל 50% מהאוכלוסייה רגישים בדיקת רגישות לגלוטן הינה בבדיקת צואה שנשלחת למעבדות בחו"ל ועולה המון כסף כדי לדעת אם אתם או ילדכם רגישים הפסיקו לצרוך גלוטן למשך 21 יום, ובדקו את ההבדל בקשב ובריכוז.

ספר מומלץ העוסק בקשר בין קשב וריכוז ותזונה הוא "המוח הלבן" של ד"ר דיויד פרלמוטר - מוצגים שם עשרות מחקרים שמוכחים את הקשר בין תזונה עתירה בגלוטן לבעיות קשב וריכוז.

2. פעילות גופנית - הקשר בין פעילות גופנית לשיפור הקשב והריכוז כבר הוכח מחקרית בעשרות מחקרים, פעילות גופנית מעלה את רמות הדופמין והאוקסיטוצין (הורמון האושר) ומוריד את רמות הקורטיזול (הורמון הלחץ) הפעילות הגופנית המומלצת ביותר לשיפור הקשב והריכוז כוללת העלאת דופק וקפיצות.

3. תוספי מזון / פורמולות צמחי מרפא הפורמולה המומלצת ביותר היא רב קשב - פורמולה המורכבת מ - 10 צמחים, שנמצאו מחקרית כמשפרים את הקשב והריכוז. לפרטים על הרב קשב ניתן ללחוץ כאן אומגה 3 - מרווה מרושתת ניתן להשיג אצלי טלפונית - 054-9940178

4. טיפ למידה לילד שלך שניתן ליישם בבית בקלות! טיפ מאת ענת טסלר מסיקה מומחית לטיפוח ילדים בעלי בעיות קשב וריכוז - בעלת מרכז לימודי הוד השרון. ילדך מסרב לשבת וללמוד בבית? לא מוכן להכין שיעורים או מתקשה לשבת?

1 . שבו שני ההורים עם הילד במקום שקט בבית ללא הפרעות, חשוב להציג חזות אחידה וברורה כהורים.

2. הציגו בפניו בעדינות וללא האשמות את הקושי שלו ללמוד בבית ולהכין שיעורים.

3. שאלו אותו מה לדעתו יכול לעזור לו והקשיבו, ניתן בקלות לשלב רעיונות של ילדכם במה שאתם עומדים להציע לו.

4. הציעו לילד לכתוב יחד חוזה ובו סעיפים שמסכמים את דרך בה הוא ילמד, כדי להקל עליו ועליכם לדעת מה בדיוק עושים בכל יום. את החוזה לאחר שיחתם יש לתלות על המקרר, שיהיה נראה ביום יום. להמשך הטיפים הנפלאים של ענת טסלר מסיקה ניתן ללחוץ כאן ולמעקב אחרי טיפים נוספים של המרכז הלימודי ניתן ללחוץ כאן

5. טיפול במיטת חמצן / תא לחץ הטיפול בתא חמצן בלחץ גבוה הינו טיפול בו המטופל שוכב בתוך תא / חדר בו רמות החמצן גבוהות מאוד. אחוזי החמצן הגבוהים נמצאו במחקרים כמשפרי ביצועי למידה וחשיבה , שליפת מילים , קליטה ועיבוד מידע וכן צלילות מחשבתית . הטיפול נמצא כמשפר זרימת דם וחמצן למוח והזנת מרכזי החשיבה , מסייע לצמיחה ושגשוג של תאים חדשים ומשפר את מערכת העצבים . ככזה , נמצא כיעיל במצבים רבים של הפרעות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים .

לפרטים על טיפולים במיטת חמצן ניתן לפנות לד"ר ג'וד 058-4471209

6. שיטת ורדי - בסיסה של שיטת ורדי הוא נירו-פיזיולוגי, כלומר- הקשר בין תפקודי המוח לתפקודי הגוף ולהפך. מכאן שהמפתח למיצוי היכולת העצמית והסיבה ללקויות הלמידה ולקויות תפקוד רבות אחרות נמצא בתאום הנוירופיזיולוגי הקואורדינטיבי כלומר היחסים בין חלקי המוח השונים ובין המוח והגוף וההתפתחות המוטורית. הרעיון הוא פשוט:מערכות קואורדינציה תקינות מאפשרות תפקודי למידה תקינים, יכולת ריכוז, יכולת פיצול קשב, יכולות הקריאה והכתיבה, מיומנות ארגון אינפורמציה ושליפה שלה, כושר ההתמצאות במרחב, לימוד שפות ומתמטיקה ועוד. לקויות ביכולות השונות שהוזכרו לעיל יבואו לידי ביטוי בלקויות במערכות הקואורדינציה השונות ומכאן ששיפור בתחום המוטורי יביא לאפשרות לכך שהאדם יוכל לממש את הפוטנציאל הגלום בו ובכל גיל.

7. אימון coaching במרכז האימון עומד המתאמן עם מאפייני הפרעת הקשב שלו, אבל לא רק. במהלך האימון אנחנו חושפים רבדים מרכזיים באישיותו, אלה שיובילו אותו להצלחה ואלה שמעכבים אותו ומתוך כך מתרגלים אסטרטגיות המתאימות לו להתנהלות נכונה ומקדמת. חלק מרכזי הינו אימון הורים לילדים עם קשיי קשב ריכוז ולקויות למידה בשיטת "אימון אישי קוגנטיבי". השיטה פותחה באגודת ניצן ונבדקה מחקרית באונ' חיפה ובאונ' תל – אביב. אימון הורים בשיטה מורכב מ- 12 מפגשים שבועיים ומפגש אחד נוסף לאחר מספר חודשים, במהלכם ההורה רוכש מיומנויות משמעותיות ליצירת תקשורת טובה ומאפשרת בינו לבין ילדו. ההורה נחשף לחזקותיו שלו, ומתוך שינוי תודעתי ורגשי, אותו הוא חווה מול ילדו, מתאפשר שיפור בסביבה הביתית, החינוכית והאישית. מאמנת מומלצת עם ניסיון רב בתחום היא רחל אכטל 054-6760654. www.yourway-adhd.com

8. דיקור סיני או שונישין בילדים צעירים ( דיקור יפני ללא מחטים ) רפואת המזרח מציעה שיטות המסייעות לויסות החושי ולאיזון מערכת העצבים . במהלך הטיפול עובדים עם הילד על עודפים ( אנרגיה , עומס מחשבתי , גירוי יתר ) וחוסרים ( דם , נוזלים חיוניים , איזורים חסומים ) ובכך מסייעים לאיזון המערכת כולה , פעמים רבות טיפולים בודדים יכולים לעשות שינוי של ממש ביכולתיו של הילד ללמוד ומסייעים להארכת משך זמן הלמידה .

מטפלת מומלצת ד"ר ג'וד - 058-4471209

9. ויסות חושי - פעמים רבות יש בלבול ומה שנראה כמו קשיי קשב וריכוז מתברר כליקוי בויסות החושי. מה זה בדיוק ליקוי בויסות החושי? כל אחד מאיתנו, חווה את העולם דרך החושים שלנו, בהתאם לחמשת החושים. מערכת העצבים מקבלת מידע מהחושים ועושה במידע זה שימוש כדי ליצור תגובות. לצורך ההסבר - אם נדמה שהתחושות הללו הן סקאלה - בצד אחד יש רגישות יתר ואילו בצד הנגדי יש תת רגישות, כל אדם נמצא איפשהו על הרצף, כי כל אחד מפרש אחרת את התחושות. אצל רוב האנשים תהליך של הויסות החושי מתרחש בצורה אוטומטית ורצופה. כשיש חוסר איזון מבחינה חושי, הילד לא מצליח להתרכז ומרגיש צורך לקבל מענה לצורך או לחילופין הוא מרגיש הצפה. בשילוב של הדרכת הורים ותמציות פרחי באך מורגשת הקלה משמעותית וההורים מקבלים כלים איך להתמודד עם הקשיים שעולים. לפרטים מוזמנים לפנות לשני יעקבי ברמן מדריכת הורים בעלת תואר שני בייעוץ משפחתי ומטפלת בתמציות פרחי באך, מומחית לילדים Www.shanyka.com 0545718229

10. הדרכת הורים ממוקדת עבור משפחות שמתמודדות עם בעיות קשב וריכוז התקופה הזו שלפני אבחון או אחריה היא תקופה מאוד מבלבלת אה זה בכלל קשיי קשב והיפראקטיביות? איך מאבחנים? איך להגיב בבית? מה עושים מול המסגרת החינוכית? כל זה ועוד במדריך חינמי - "ADHD מי זאת החיה הזאת ומה עושים איתה?? מדריך שיענה להם על כל השאלות. להורדת המדריך לחצו על הלינקhttps://lp.vp4.me/ej5n ניצן גבאי משען, מאמנת ומדריכת הורים, מתמחה בהורות לילדים עם קשיי קשב והיפראקטיביות.

היית רוצה לעבור לאורח חיים בריא ולא יודעת איך? מזמינה אותך להצטרף לאחת מסדנאות הבריאות הקרובות (במפגשים פרונטליים או בזום).


בסדנה בת 6 מפגשים לומדים: 🌿ליישם אורח חיים בריא יותר 🌿שילובי מזונות וספיגת המזון 🌿ירידה בריאה במשקל 🌿כוחות הנפש 🌿חיזוק המערכת החיסונית 🌿שיפור הזכרון ובריאות המוח ועוד...

לפרטים כתבו ליחשוב לציין שכל הטיפולים המומלצים מעלה אלו המלצות אישיות שלי ואינן מהוות התוויה רפואית, ואינן מחליפות ביקור אצל הרופא.

כולי תקווה שהמידע שהבאתי לפניכם יסייע ויועיל במסע המורכב של התמודדות עם אתגרי הקשב והריכוז. השוק רווי וההיצע גדול, כך שלא פחות חשוב להיות קשובים לילד שלכם לאורך כל הדרך.

ניתן להזמין הרצאה בנושא שיפור הקשב הריכוז והזיכרון באמצעות תזונה ואורח חיים בריא אני אשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה וכמובן לייעוץ אישי או משפחתי שירלי יוסף שיר לטבע בריאות ע"פ רפואת הרמב"ם 054-9940178


#אלרגיות #קשבוריכוז #המלצותטבעיותלקשבוריכוז #טיפולטבעיבקשבוריכוז #שיפורהזכרון #ויסותחושיוקשבוריכוז #דיקורסיניקשבוריכוז #שינושיןלקשבוריכוז #דיקוריפנילקשבוריכוז #אימוןלשיפורהקשבוהריכוז #שיטתורדילקשבוריכוז #מיטתחמצןלקשבוריכוז #תאלחץקשבוריכוז #טיפיםללמידהקלהלסובליםמקשבוריכוז #אומגה3לקשבוריכוז #רבקשבלקשבוריכוז #צמחיםלשיפורהקשבוהריכוז #תוספימזוןלקשבוריכוז #פעילותגופניתלקשבוריכוז #תזונהנכונהלשיפורהקשבוהריכוז #חומצותשומןלקשבוריכוז #ארוחתבוקרמומלצתלילדיםעםבעיותקשבוריכוז #ארוחתבוקרשמגבירהאתהקשבוהריכוז

922 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page